Jaké boty si vzít na ples a jiné formální akce

Zatímco u oděvu jsou si muži více méně jistí (nejjistější je smoking), u obuvi velmi často tápou. Jakou má tedy muž zvolit obuv na ples či jinou formální příležitost?

Ke smokingu minimálně černé lakované oxfordky s jednolitou špicí, k fraku opera pumps

Základní rozdělení, kdy může muž co nosit, nám udává již přes sto let stará tabulka, kterou naleznete níže. Vždy samozřejmě záleží, na jaký typ akce jdete.

Jedná-li se o velký ples, zahájení sezóny v opeře nebo jinou významnou příležitost, obléká muž frak. Nemá-li frak, pak smoking (vždy se ale ujistěte: např. na vídeňský Ples v opeře je povinný frak a nic jiného, na pražský Ples v opeře je frak velmi upřednostňován). (Affiliate: Smoking za 233 liber nabízí T. M. Lewin, za 428 liber pak Charles Tyrwhitt LLP.) K fraku velí etiketa obout boty s hedvábnou stužkou, které v češtině nemají oficiální název (nebo o něm nevím) a v angličtině se označují jako opera pumps (případně court shoes).

Obrázek z si můžete prohlédnout níže:

Jedny z nejklasičtějších opera pumps od Brooks Brothers.

Mnoho mužů (a nutno přiznat, že i jejich partnerek) se zděsí, že by měli něco takového obout. Mnozí je dokonce považují za dámské boty. Jak ale uvedl uživatel Neal Shields na diskuzi Ask Andy About Clothes, proč je nosí:

 1. Díky nim se cítím ještě více výjimečný, nežli ve skutečnosti jsem.
 2. Vím, že dodržuji etiketu, zatímco ostatní trochu ne.
 3. Je to něco jiného.
 4. Nikdo se mě nezeptá: „Kde sis půjčil ten nádherný smoking?“, nosíte-li opera pumps (boty s hedvábnou stužkou).
 5. Vyjadřuje to, že se nebojíte negativních názorů ostatních.

Samozřejmě, že je lepší být výjimečný než se předvádět, že jsem výjimečný – ale na plesech se tak trochu předvádíme všichni (obzvláště ženy by mohly vyprávět).

I Manoho Blahnik píše, že opera pump je jediný správný typ obuvi ke smokingu nebo fraku.

Mimochodem, tyto boty zavedla na počátku své vlády královna Viktorie. Navštívila se svým manželem Albertem lázně ve městě Bath, kde se lidé pohybovali v těchto „papučích“. Byla nadšená tím, že jsou tak elegantní, tiché a pohodlné, že je „uvedla“ na britský královský dvůr. Pump je totiž anglicky pumpa, protože v lázních se pumpy používaly.

Výhody opera pumps

 • Jsou lehké, takže se v nich lépe tančí.
 • Protože nejsou vytvořené z množství tvrdé kůže jako oxfordky (vlastně jsou velmi otevřené), bude se vám v nich při tancování lépe „lámat“ chodidlo.
 • Je to přes 150 let jediná vhodná obuv ke fraku a i ke smokingu.

Nevýhody bot s hedvábnou stužkou

 • Musíte na ně mít odvahu (Jak jsem se kdesi dočetl: „Kočičkám se budou možná zdát směšné, ale dámy je ocení.“).
 • Unosíte je jenom ke fraku a smokingu, koná-li se akce v budově. Přitom nejlevnější stojí 130 až 160 liber.
 • Musí vám perfektně sedět, jinak vám z nich bude, především při tancování, vyklouzávat noha (navíc v nich musíte nosit hedvábné ponožky).
 • Není v nich tak jistý krok, jako v oxfordkách.

Zdroj: Style Forum

Mimochodem, Paul Stuart má velmi zajímavou alternativu, která vůbec nepůsobí zženštile. Stojí ale 375 dolarů (plus připočtěte DPH, clo a dopravu). Podobný typ (tedy bez stužky a se zvednutým nártem) je i v knize Bernharda Roetzela Opravdový gentleman a působí velmi pěkně. Bohužel jsem zatím nenašel, kde by se prodával v přijatelné cenové hladině.

Pokud tedy bojujete v mysli s onou hedvábnou mašlí, zkuste něco takového nebo obdobného.  Budete-li hledat v angličtině, zkoušejte výrazy jako opera pumps opera pumps), formal pump, slippers nebo dokonce loafer.

Bojíte-li si vzít opera pumps, vezměte si jako boty oxfordky

Nechcete-li si z nejrůznějších důvodů vzít na ples, na zahájení sezóny v opeře nebo do divadla boty s hedvábnou stužkou (třeba se pojíte poznámek typu: „Hele, kámo, konkurz na vrátnýho v Toweru skončil před 150 lety.“ :-)) a nemáte-li frak, můžete si vzít oxfordky (k fraku jsou opravdu vhodnější opera pumps). Ovšem nemohou to být jen tak jakékoli oxfordky.

Etiketa velí, že to mohou být jenom oxfordky (tedy boty, kde je jazyk všitý a šněrování botu tak stáhne, že jazyk není vidět), které jsou:

 • z lakované černé kůže (lakýrky, v angličtině patent leather, neplést s polished nebo calf),
 • s nízkým profilem,
 • které nemají dělenou špici.

U druhého bodu je právě chyba v knize Bernharda Roetzela Opravdový gentleman v prvním vydání, kdy na obálce i na straně 329 jsou vyzobrazeny oxfordky s dělenou špicí (v angličtině nazývanou cap-toe). Autoritativnější zdroj, Alan Flusser v Dressing the Man pak ukazuje, že oxfordky nesmí mít dělenou špici.

Důvod, proč nepoužívat boty s dělenou špicí, je dvojí:

 1. dělená špice ze vytvořena ze dvou kusů kůže, což je pro výrobce efektivnější. Je-li špice z jednoho kusu, zbyde více odpadu a bota je tedy dražší. Na formální akce bychom ale měli používat boty, které „mají svou cenu“,
 2. jednolitá špice je hladší, formálnější, jednobarevnější. Je to stejné, jako když se na smokingovém saku nepoužívají proužky.

Mimochodem, tyto oxfordky se na tanečním parketu objevily až na počátku třicátých let. Nicméně je potřeba uznat, že dnes se jedná o nejčastěji používané boty k částečně formálním příležitostem, kam nosíme smoking, a formálním příležitostem, kde využijeme frak.

Důležité je, aby tyto oxfordky byly lehké, z měkké kůže a s tenkou podrážkou (samozřejmě koženou). Uvědomte si, že v nich budete hodiny tancovat a klasické oxfordky jsou těžké a z tvrdé kůže.

Otázky, týkající se etikety a dress code:

 • Mohu si vzít ke fraku černé lakované oxfordky? – Ano. Není to sice nejvyšší forma etikety, ale dá se to ještě unést.
 • Chci mít vybranou etiketu. Jsou boty s hedvábnou stužkou nejvyšší formou etikety pánského obouvání? – Nikoli. Nejklasičtější jsou opera pumps, ovšem bez hedvábné stužky, které jsou vyrobeny z tmavého sametu, na kterých máte vaše iniciály, rodový erb nebo znak klubu, do kterého patříte.
 • Jaký je dress code na pražský Ples v opeře? – U smokingu jsou předepsané černé boty, k fraku pak lakovky nebo černé boty. Není vysvětleno, zda se má jednat o boty s hedvábnou stužkou.
 • Jaké je pořadí formálnosti? Nemám totiž ani lakované oxfordky.

Pořadí od nejvyšších po nejnižších je toto:

 1. sametové opera pumps,
 2. lakované kožené opera pumps,
 3. lakované kožené oxfordky s jednolitou špičkou,
 4. lakované kožené oxfordky s dělenou špičí,
 5. lakované otevřené kožené boty s jednolitou špičkou typu Burford nebo Blucher – ale je to již na hranici a tato obuv se dá akceptovat již pouze u smokingu.

Pozor, uzavřené boty typu Legát, Barcroft, Semi-Brogue, Brogue (včetně všech možných vídeňských a maďarských variant) se ke smokingu ani k fraku nehodí. Podobně občas někteří američtí herci překvapí kombinací smokingu a mokasín. Ponechme toto ale excentrickým amerických hercům.

Níže je uvedena jednolitá špice u bot typu oxford. Tyto boty si můžete na ples vzít.

Zdroj: Pediwear, které čtenářům Elegantně.cz nabízí dřevěné napínáky zdarma.

Toto jsou boty typu oxford, které mají dělenou špici (ona čára na spičce boty). Na semi-formální a formální akce již nejsou vhodné.

Zdroj: Pediwear, které čtenářům Elegantně.cz nabízí dřevěné napínáky zdarma.

 • Co nosí muži (jaká je etiketa) na předávání  amerických Oskarů? – Většinou se jedná o černé lakované oxfordky s jednolitou špicí. Na předávání Oskarů nosí muži smoking.
 • Jaký je dress code (nesprávně psáno jako dresscode)  na plesech ve Vídni? – Vždy černé lakovky. Většina nosí lakované oxfordky, opera pumps někteří.
 • Co nosí princ Charles? – Při formálních příležitostech nosí princ Charles opera pumps. Mladší princové i princ Philip (manžel královny) nosí černé lakované jednolité oxfordky. Barack Obama nosí ke fraku také černé jednolité lakované oxfordky (stejně jako jeho předchůdci). John F. Kennedy nosil opera pumps, stejně jako britští premiéři.
 • Vyplatí se kupovat si boty s hedvábnou stužkou? – Tyto boty vám vydrží mnoho let. V podstatě je totiž můžete nosit jenom ke fraku a smokingu. Záleží, kolikrát ročně a na jaké příležitosti si je budete brát. Unosíte-li více lakýrované boty, kupte si oxfordky.
 • Jsou vhodné vzít si opera pumps na náš malý ples? – Nikoli. Styl oblečení by měl být maximálně jeden stupeň nad běžným stylem oblékání na dané akci. Je-li na akci většina mužů v obleku, můžete si vzít smoking. Ale v fraku budete působit minimálně výstředně, ne-li směšně. A navíc se vaše okolí může cítit nepříjemně. Proto dokonce jedná-li o např. vesnický ples, kde bude většina mužů v běžných oblecích, zauvažujte, zda nenechat doma i smoking a dostavit se pouze v tmavém obleku.

Kde koupit smoking online?

 1. T. M. Lewin,
 2. Charles Tyrwhitt LLP.

Obojí je affiliate.

Reklamy